Awards

ASCE South Carolina Section Awards


AWARD DESCRIPTIONS
 

LETELLIER CUP: Outstanding lifetime contribution to the profession of Civil Engineering.

SC CIVIL ENGINEER OF THE YEAR: Engineer that has demonstrated the most outstanding contribution to the profession in South Carolina.

SC YOUNG CIVIL ENGINEER OF THE YEAR: Young Engineer under the age of 35 that has demonstrated the most outstanding contribution to the profession in South Carolina.

GOVERNMENT CIVIL ENGINEER OF THE YEAR AWARD: Outstanding Civil Engineer working for a Federal, State, or Local government service in the state.

YOUNG GOVERNMENT ENGINEER OF THE YEAR AWARD: Outstanding Young Civil Engineer under the age of 35 working for a Federal, State, or Local government service in South Carolina.

LIFETIME PROFESSIONAL ACHIEVEMENT AWARD: Civil Engineer that has demonstrated significant achievements in the profession of Civil Engineering and in ASCE.

SERVICE TO PEOPLE AWARD: Civil Engineer that has demonstrated outstanding service to the people of the State of South Carolina in a civic and engineering service capacity.

SECTION LEADERSHIP AWARD: Member of the ASCE South Carolina Section or local Branch that has demonstrated outstanding leadership during the past year or years.

SECTION SERVICE AWARD: Member or members of the ASCE South Carolina Section or local Branch that has performed the most outstanding service in a branch or the section during the past year.

TECHNICAL MERIT AWARD: Recognition for outstanding technical innovations or contributions toward the profession of Civil Engineering.

PRESIDENT’S AWARD: Member or architectural and engineering (A&E) firms that have demonstrated significant contributions to the ASCE South Carolina Section selected by the ASCE SC Section President.
 

 

2016 AWARD WINNERS

SC Civil Engineer of the Year - Brian Bates, PE
SC Young Civil Engineer of the Year - Mary Katherine Wilson, Ph.D., EIT
LeTellier Cup (Lifetime Achievement) - Dennis J. Fallon, Ph.D., PE
Section Leadership Award - Mark Lorah, PE
Technical Merit Award - Woolpert, Inc.
President's Award - Johnson, Lashober & Associates, P.C.
Project of the Year - Salt Waste Processing Facility at the Savannah River Site, Engineer: Parsons, Contractor: Parsons

 

2015 AWARD WINNERS

SC Civil Engineer of the Year - Hesha Gamble, PE
SC Young Civil Engineer of the Year - Christine Gernon, PE
Service to the Profession Award - Petrina Butler, PE
                                                  Matt Silverston, PE
                                                  Cherri Defigh-Price, PE
LeTellier Cup (Lifetime Achievement) - Not Awarded
President's Award - Adam Lansing, PE
Project of the Year - Fort Mill Southern Bypass for York County, Engineer: STV / Ralph Whitehead Associates, Contractor: Eagle Construction

 

2014 AWARD WINNERS

Technical Merit Award - Dimitris Rizos, PhD
Section Service Award - Tom Hill, PE
Section Leadership Award - Cameron Parker, PE
Distinguished Service to People Award - Gaye Garrison Sprague, PE
Lifetime Professional Achievement Award - John R. Poston, PE, PLS
SC Young Government Civil Engineer of the Year - Jeremy R. Harmon, PE
SC Government Civil Engineer of the Year - Thulasi Vinayagam, PE
SC Young Civil Engineer of the Year - John Catoe, PE   
SC Civil Engineer of the Year - Paul M. Carroll, PE
LeTellier Cup (Lifetime Achievement) - George A. Nelson, PE
President's Award - Ed Owens, PE
 
 
 

Historical Awards

Le Tellier Cup

2004 - Richard B. Pool Ph.D., PE
2003 - W. Kenneth Humphries, Ph.D., PE
2001 - Jack C. McCormac, PE
2000 - Harold S. Wrenn, PE

South Carolina Civil Engineer of the Year

2004 - William N. Moore, PE
2003 - W. Craig Helms, PE
2001 - Robert I. Smith, II
2000 - Wade Faires

Government Civil Engineer of the Year Award

2004 - Byung-Joon Kim, PE
2003 - N. Max Hicks, PE & PLS
2002 - Randy Cannon, PE
2001 - LTC John E. Snyder, PE
2000 - Wayne Shealy

Young Government Civil Engineer of the Year Award

2003 - Jame R. Devereaux
2002 - Ismail Ozbeck, PE
2001 - Melissa Smith, PE
2000 - Curt Walters

Lifetime Professional Achievement Award

2003 - Wandle R. Snapp, PE
2001 - Dr. Harry Saxe, PE
2000 - Jim Caulder

Service to the People Award

2004 - Donald A. Gibson
2003 - Dr. Robert F. Nowack
2001 - Russel H. Stout, PE
2000 - Dr. Charles Lindbergh

Section Leadership Award

2011 - Kevin Krick, PE
2003 - Baren K. Talukdar, PE
2002 - James Devereaux. Wade Faires
2001 - Ray Ammarell, PE
2000 - Bill Moore, Doug McClure

Section Service Award

2004 - Jennifer J. Eastman
2003 - Alice W. Geiger
2002 - James Keltt
2001 - Ron Campbell, Perry Dukes
2000 - Dr. Dennis Fallon

Technical Merit Award

2004 - Tim S. Ray
2003 - C. Joel Sprague, PE
2002 - Frank Cooper, PE & PLS
2000 - Jack McCormac

Community Service Award

2000 - The Citadel Student Chapter

President's Award

2004 - Clemson University Department of Civil Engineering, Northwest Branch
2003 - Davis & Floyd
2001 - Southern Environmental Services, Kevin Krick, Hayward Bakers (Jim Hussin, PE)
2000 - Davis & Floyd (Emitt Davis Jr.), Johnson Lashober & Associates (Joe Johnson & Rich Lashober)

Past President's Award

2003 - Robert I. Smith, II
2002 - Dr. Dennis Fallon
2001 - Dr. Abbas A. Fiuzat, PE